Zachwycająca zieleń Torunia

Toruń i jego okolice są słynne ze względu na historyczne budynki oraz układ urbanistyczny miasta. Z tego powodu ściągają tu co roku tłumy turystów, które czynnie uczestniczą w odkrywaniu wielu atrakcji ale i korzystają z dobrodziejstw noclegowych miasta Kopernika – zwłaszcza świetnie rozwiniętej bazy noclegowej. Toruń kwatery proponuje swoim gościom w kilkudziesięciu większych obiektach hotelowych, ale także w mniejszych schroniskach i hostelach. Turyści często skupiają się jedynie na centralnej części miasta, a pomijają jego inne atuty. Tymczasem okazuje się, że Toruń to także wspaniałe zielone tereny, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku. Parki, skwery i lasy zajmują prawie 1/3 powierzchni miasta. Dodatkowo, leśne tereny otaczają miasto praktycznie z każdej strony. Stwarza to idealne warunki dla tych, którzy szukają wytchnienia wśród natury oraz spokoju od miejskiego zgiełku.

Korzystne uwarunkowania przestrzenne pozwalają na uprawianie wielu sportów – joggingu, nordic walkingu czy też jazdy na rowerze. W mieście ważną rolę pełnią planty, które pełnią rolę buforu między historycznym centrum a resztą miasta. Tu można wyskoczyć na chwilę, by odsapnąć w cieniu w trakcie zwiedzania. Na terenie plant znajduje się także Park Etnograficzny, gdzie znajduje się część zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Jedną z większych atrakcji na plantach jest także Fontanna Cosmopolis. Nawiązuje ona do znanego toruńskiego astronoma, Mikołaja Kopernika, a wieczorem jest ona miejscem specjalnych pokazów z użyciem światła i muzyki. Specjalny utwór do wykorzystania w trakcie pokazu napisał Krzesimir Dębski, twórca muzyki filmowej. Niecałe pół godziny spaceru od Staromiejskiego Rynku znajdziemy Ogród Botaniczny. Nie jest to może tak duże zoo, jak inne tego typu obiekty w Polsce, ale posiada swoją bogatą historię, a dodatkowo też ciekawe zbiory botaniczne. W zieleń tego miejsca wpisuje się także, wyremontowany niedawno, zespół zabudowy dworskiej, który pochodzi z XVIII wieku. Ze zwierząt warto wspomnieć tu o egzotycznych gadach i płazach, a także o pięknych ptakach, które można podziwiać w znajdującej się w zoo ptaszarni. Będąc na plantach warto wybrać się do tzw. Doliny Marzeń. Ta część parku przyciąga swoją doskonale zadbaną przyrodą, rozciągającą się wzdłuż płynącej tu Strugi Toruńskiej. W Dolinie podziwiać też można zegar astronomiczny w kształcie kuli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>