Z wizytą w Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska swego czasu była uwielbiona przez polskich królów i rosyjskich carów. To uwielbienie spowodowało, że obfity obszar leśny znalazł się pod ochroną wielmożów już w XV wieku – nie chodziło oczywiście o unormowania prawne jak współcześnie, ale o troskę o cenną zwierzynę, zwłaszcza o żubry. Przy czym troska ta dotyczyła zwierzyny, na którą można było polować. Do Puszczy Białowieskiej przyjeżdżali dostojnicy właśnie na polowania. Jednym z najbardziej znanych polowań jest wynik w postaci ustrzelonych czterdziestu dwóch żubrów przez Augusta III Sasa i jego małżonkę – jak widać, w XVIII wieku bezmyślnie zabijano zwierzęta. Cios dla żubrów przyniosła jednak I wojna światowa – nielegalne wyręby lasów i kłusownictwo doprowadziły do tego, że w 1919 roku nie było można wytopić ani jednego przedstawiciela tego gatunku. Bison bonasus  z czasem został "przywrócony do życia", dzięki zwierzętom będącym w niewoli (w ogrodach zoologicznych).

Wędrówka Szlakiem Dębów Królewskich

O dawnych polskich królach można wspominać podczas spaceru ścieżką edukacyjną – rosną przy niej najstarsze dęby, niektóre mają nawet pięćset lat. Nadano im imiona takie jak Bona Sforza, Zygmunt August, Barbara Radziwiłłówna, Kazimierz Wielki. Przy dębach umieszczone są tabliczki z informacjami o władcach i innych ważnych osobistościach tamtych czasów. Ścieżka ma długość pięciuset metrów.

Pozostałości po carach

Prywatna rezydencja myśliwska carów Rosji powstała w latach 1889-1894 w Białowieży. Prócz części przeznaczonej stricte dla carów były także przestrzenie takie jak cerkiew prawosławna, Dom Łaźni, Dom Zarządu, Dom Marszałkowski, Dom Szoferów. Powstały także liczne zabudowania gospodarczo-przemysłowe, takie jak chociażby młyn czy elektrownia. W 1895 Walerian Kronenberg, znany architekt parków i ogrodów, otoczył te nieruchomości parkiem o powierzchni ponad pięćdziesięciu hektarów. Pałac spłonął podczas II wojny światowej – pogorzelisko ostatecznie zostało zburzone w 1962 roku. Z dawnych włości pozostała brama wjazdowa. Szkoda, że nikt nie odtwarza czasów dawnej świetności tej pamiątki po bytności carów w Puszczy Białowieskiej.

Puszcza Białowieska na nocleg

Lokalna baza noclegowa {meteor-turystyka.pl} jest przygotowana na ewentualny powrót królów, a także przyjazd turystów spragnionych kontaktu z naturą i za wszelką cenę pragnących upolować wzrokiem żubry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>