Sandomierz miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego

Sandomierz to jedno z piękniejszych polskich miast. Jego romantyczne uliczki, urokliwe zabytki, piękne krajobrazy sprawiają, że pobyt tutaj to prawdziwy odpoczynek. Dodatkowo można tu też zapoznać się z bogatą historią Sandomierza, a przez nią z historią naszego kraju. Sandomierz bowiem to miasto, które przez wieki odgrywało ważną rolę w Polsce. Przede wszystkim Sandomierz był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

Termin miast królewskie oznaczało, że jest to miasto umiejscowione na terenie należącym do króla, w przeciwieństwie do miast prywatnych, czyli na przykład rycerskich czy biskupich. W miastach, które należały do króla, mieszczanie mieli zazwyczaj więcej swobód niż w innych miastach, między innymi mieli możliwość korzystać z instytucji lustratorów starostów, do której mogli wnosić skargi na starostę, a od XVIII wieku także korzystać z pomocy takich organów jak sądy komisji porządkowej, Komisji Policji Obojga Narodów oraz Departamentu Policji Rady Nieustającej. Oczywiście wszystkimi tymi przywilejami cieszyli się także mieszkańcy Sandomierza.

Jeśli chodzi zaś o określenie Korona Królestwa Polskiego, to jest to zwyczajowa nazwa Polski w okresie średniowiecza, zarówno w latach 1386-1569, gdy Polska była odrębnym państwem, jak i w okresie od roku 1569-1795, gdy Polska razem z Wielkim Księstwem Litewskim tworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Termin Korona Królestwa Polskiego przede wszystkim nawiązywał do ideologii według, której następowało rozdzielenie instytucji państwa od osoby króla. Państwo więc zgodnie z tą ideologią stanowiło samodzielny byt, a nie własność monarchy, a co za tym idzie panujący władca nie miał prawa w jakikolwiek sposób zmniejszać obszaru państwa, np. poprzez zapis w testamencie lub przez nadanie lenna.

Tak oto w pięknej nazwie miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego zawarta jest całkiem pokaźna informacja o dziejach nie tylko Sandomierza, ale i Polski. Warto o tym pamiętać wybierając nocleg w Sandomierzu i rozważyć nocleg blisko centrum, aby spędzony tu czas, przyniósł nam nie tylko relaks, ale także konkretną wiedzę i dał poczuć klimat tego miejsca.

One thought on “Sandomierz miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>