O Ustroniu słów kilka

Jeśli właśnie wybieracie się na weekend w góry lub po prostu jesteście zainteresowani górską tematyką, świetnie się składa! Przedstawimy Wam dzisiaj piękne miasto – Ustroń. Dzięki temu Wasza podróż w Beskidy będzie jeszcze bardziej udana. A jeśli dopiero zastanawiacie się nad wyruszeniem w podróż, na pewno Was do niej zachęcimy! Ustroń jest miastem-uzdrowiskiem położonym na północnych stokach Beskidu Śląskiego. Jednak wydarzenia historyczne sprawiły, że sporo mieszkańców (zwłaszcza tych starszych) uznaje Ustroń za miasto należące do Śląska Cieszyńskiego. Jedno jest jednak pewne – miasto to jest położone w górach. Oznacza to przepiękne widoki i wiele możliwości do spędzenia urlopu. Przez miasto przepływa rzeka – Wisła. Możemy usiąść nad jej brzegiem lub nawet przejść z jednej na drugą stronę – w tym miejscu jest to jeszcze możliwe (w innych częściach Polski, rzeka ta bardzo się rozszerza). Cała gmina sąsiaduje z Czechami – jeśli jesteśmy więc zainteresowani poznaniem innych kultur, to w Ustroniu jest to jak najbardziej możliwe. Na terenie miasta są położone dwa szczyty – Czantoria Wielka oraz Równica. Są to doskonałe atrakcje turystyczne.

Ustroń jest raczej małym miastem – ma zaledwie 16 tysięcy mieszkańców. Prawa miejskie otrzymał w drugiej połowie lat 50. XX wieku. Można więc uznać, że jest to dość młode miasto. Jest ono też dość małe jeśli chodzi o powierzchnię – dzieli się bowiem na zaledwie 9 osiedli. Pochodzenie nazwy miasta nie jest do końca jasne. Zdaniem wielu językoznawców pochodzi ona od miejsca, które jest ustronne i ciche. Inne źródła (zazwyczaj legendarne) mówią z kolei o tym, że nazwa miasta pochodzi od spalonych tu niegdyś jeńców tatarskich – z łaciny słowo "ustor" oznacza bowiem "palący trup". My jednak zdecydowanie bardziej wolimy tę pierwszą wersję.

Ustroń posiada wiele miejsc i budynków, które są zaliczane do zabytkowych. Spotkamy tu wiele kościołów, które zachwycają swoją architekturą. Warto jednak rozejrzeć się i mieć oczy szeroko otwarte – w Ustroniu możemy zobaczyć XVIII-wieczne domy, gospody i szkoły. Jeżeli chodzi o turystykę to Ustroń oferuje przyjezdnym naprawdę sporo atrakcji. Możemy pokusić się o piesze wycieczki różnymi trasami – od tych łatwiejszych, po bardziej wymagające. Fani sportów również znajdą coś dla siebie – w Ustroniu znajduje się bowiem wiele ścieżek rowerowych. Jeżeli przyjedziecie do Ustronia zimą to możecie skusić się również na jazdę na nartach – znajdują się tu trzy spore ośrodki narciarskie. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do odwiedzenia Ustronia i niedługo się tu spotkamy. Najlepiej będzie jeśli przyjedziecie tu na kilka dni – baza noclegowa jest naprawdę bardzo bogata [Ustroń noclegi – zobacz tutaj]. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie i na swoją kieszeń. Zatem do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>