Konińskie kamieniczki i Plac Wolności

Podobno klasyczne i regularne rysy zawsze są w modzie. To również dotyczy budynków i miejskiej architektury. Zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z turystycznymi miastami, które odwiedza kilka tysięcy osób w sezonie. Nie jest to nowoczesna forma rozrywki – tylko przyjemność i odpoczynek dla osób szukających piękna i ciekawych architektonicznych perełek. Jeżeli mamy takie właśnie podejście to idealnym wyborem będzie miasto Konin. Nigdy nie pretendował on do miana kurortu czy tego, aby pierwszym skojarzeniem z jego nazwą była turystyka. Czas pokazał, jak ogromny potencjał tkwi w tym mieście a zwłaszcza w jego architekturze i historii. Baza noclegowa Konina to również po części stare kamienice i domy zaadaptowane na hotele i kwatery.

Budowlą mającą najbardziej krwawą i ciekawą przeszłość jest „Kamienica Zemełki”. Jest to prosty budynek i nie ma w nim nic nadzwyczajnego jeżeli chodzi o styl. Nie oznacza, jednak, że nie jest piękna – to ciekawy obiekt, można go określić mianem „estetycznie zadowalającego oko”. Powstał w XVI wieku – w jego drugiej połowie XIX, kamienica została przekazana, jako obiekt szkolny. Przed wojną była męską, w której uczono przedmiotów humanistycznych oraz łaciny. Kiedy rozpoczął się konflikt zbrojny, przed jej murami dokonano egzekucji kilku mieszkańców Konina. Był to zabieg mający na celu uzmysłowienie, że nie powinni stawiać oporu wojskom niemieckim. Ciekawym elementem są ślady po kulach, które zachowane są w murach do dziś. Przy wejściu do dawnej szkoły można zobaczyć tablice upamiętniające osoby, które zginęły z rąk  przeciwników. Postać Zemełki była ciekawa, o której warto wspomnieć. Był lekarzem oraz potentatem finansowym i niewątpliwie jednym z najbogatszych mieszkańców miasta. Miał w sobie dużo empatii i filantropii, świadczy o tym fakt ufundowania szkoły. Sponsorował on wybudowanie dwóch dużych medycznych katedr w Polsce. Jak na człowieka o wielkim sercu przystało, na koniec życia został sam i nie zostawił po sobie potomków. Kamienica i Plac Wolności to symbole miasta walczącego o niezależność i uciemiężonego przez najazdy oraz liczne klęski, które zamiast dołować motywowały do walki i odbudowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>