Kamienna Golgota w Licheniu Starym

Licheń Stary to miejsce położone niedaleko opisywanego przez nas Konina {więcej pod linkiem: PaneonNarodowy.pl}. To miejsce licznych pielgrzymek i wizyt turystów z całego kraju, co roku odwiedzany jest przez ponad półtora miliona osób. Przyciąga ich niewątpliwie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Dzięki takiej ilości osób sanktuarium, jak i sam Licheń Stary bardzo szybko się rozwijają. Baza noclegowa {więcej pod linkiem: Meteor-Turystyka.pl}, punkty usługowe i gastronomiczne rozrastają się z roku na rok. Odwiedzając sanktuarium, szczególną uwagę należy poświęcić Golgocie.

Golgota w Licheniu Starym

Golgota {więcej pod linkiem: Przewodnik.wikia.com} to kamienna góra o wysokości 25 metrów. Znajduje się w centralnej części sanktuarium. Posiada szereg przejść, labiryntów, grot i kapliczek. Jej autorem jest ksiądz Eugeniusz Makulski, który utworzył ją w celu wynagrodzenia Panu Jezusowi czasów, kiedy z instytucji publicznych zaczęto wyrzucać krzyże. Stanowi więc ona dzieło pokuty i błagania o wybaczenie. Jej budowa rozpoczęła się w 1974 roku i trwała około dziesięciu lat. Jeszcze przed przystąpieniem do budowy napotykano na wiele trudności. Twórcy zmagali się z brakiem odpowiednich materiałów i problemami z zalegalizowaniem budowy. W końcu jednak udało się pokonać wszystkie przeciwności losu. Ogromne głazy zostały podarowane przez kopalnię węgla brunatnego i udało się uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia. Na Golgocie rozmieszczone są stacje Drogi Krzyżowej, a obok nich liczne groty i kaplice.

Na samym dole góry znajduje się pierwsza grota – Ogrójec. Zobrazowano tam scenę z ostatniej nocy przed ukrzyżowaniem. Pan Jezus otrzymuje kielich od unoszącego się anioła, a za nimi przedstawiono postacie trzech apostołów czuwających z nim w tę noc. Na szlaku Golgoty kolejna jest grota biczowania. Przedstawiono w niej Pana Jezusa z koroną cierniową biczowanego przez oprawców. Umieszczono w niej także tabliczki, które przypominają o konieczności odpokutowania za grzechy nałogów: alkoholizmu, narkomanii i palenia tytoniu. Kolejno na szlaku Golgoty znalazły się groty objawień licheńskich, które przypominają o konieczności nawrócenia, modlitwy i obiecują przychylność Boga, jeśli ludzie tego dokonają. Na szlaku Golgoty znalazła się także kaplica poświęcona pamięci dzieci nienarodzonych oraz kapłanów. W drodze na szczyt odnajdziemy jeszcze jaskinię pokutującej Marii Magdaleny, zdrady i sądu. Na samym szczycie znajduje się krzyż z figurą Pana Jezusa. Po jego lewej stronie można dostrzec figurę Maryi, a po prawej – świętego Jana. Z góry będziemy też mieli widok na całą pobliską okolicę. W drodze powrotnej również napotkamy groty, między innymi kryształową, ukazującą symboliczny grób Pana Jezusa.

Na wizytę w Licheniu Starym warto poświęcić kilka dni. Licheń Stary oferuje różnorodne noclegi, więc każdy znajdzie coś dla siebie, a czas poświęcony na modlitwę i wyciszenie na pewno zaowocuje w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>