Jantar – tam, skąd wywodzą się bursztyny

Jantar to urokliwa, nadmorska wieś położona w Gminie Stegna, na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Sieć noclegowa Jantaru jest dobrze przygotowana. Znajdują się tutaj ośrodki wczasowe, hotele, jak również kameralne pokoje gościnne.

Jantar leży na dawnym Bursztynowym Szlaku, który w okresie od I do VI wieku n.e. pobijał wszelkie rekordy popularności. Współcześni badacze udowodnili na podstawie znalezisk archeologicznych, że teren obecnej wsi Jantar odgrywał ogromne znaczenie w rzymskiej gorączce "Złota Północy". Szał na bursztyn Szał na bursztyn rozpoczął się za czasów panowania Nerona. Neron miał duszę artysty, potrafił zatem docenić piękno nadbałtyckiej żywicy. To właśnie jeden z jego organizatorów igrzysk sprowadził do Rzymu ogromną ilość bursztynu, tak wielką, że nadchodzące igrzyska zyskały miano bursztynowych.

Umiejętność wprowadzenia produktu na rynek można uznać za genialne – wartość jantaru wzrosła w zaskakujący sposób i była równa cenie złota, a często przewyższała przeciętną kwotę oferowaną za niewolnika. Pliniusz Starszy, w swym dziele "Historia naturalna" w rozdziale XXXVII tak rzecze o tej sytuacji: "Najbliższe potem miejsce w rozkoszach, jednakże tylko kobiecych, zajmuje bursztyn; wszystkie takowe naczynia mają równą wartość z drogimi kamieniami". To właśnie starożytne niewiasty wywodzące się z ówczesnych elit miały być winne za wygenerowanie niewytłumaczalnej i nierozsądnej wartości bursztynu. Pliniusz Starszy uważał, że starożytni bazują jedynie na przypuszczeniu o wartości bursztynu, ale nie są w stanie stwierdzić ile rzeczywiście jest on warty. Nie wierzył też w magiczne i lecznicze właściwości bursztynu – o ile miał racje, że coś jest nie tak z jego wyceną, to mylił się co do zalet "moczu rysia", które przetrwały w wierze do XXI wieku i nawet zaliczają triumfalny powrót.

Szał współczesnych miłośników bursztynu Będąc na wakacjach w Jantarze można "wstrzelić się" w Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu lub w Turniej Piłki Nożnej Plażowej o Bursztynowy Puchar. Cała okolica kręci się wokół bursztynu – znajduje się tutaj nawet Muzeum Bursztynnictwa z ciekawymi okazami jantaru. Od bursztynu turystów może oderwać kolejka wąskotorowa – super atrakcją są wycieczki do do Malborka, Sztumu lub Grudziądza. W Jantarze jest unikatowy park o nazwie Art Inwazja Owadów, w którym to można podziwiać ogromne rzeźby owadów pochodzących z różnych rejonów świata. Jest to na tyle ciekawe z uwagi na fakt, że polskie wybrzeże zazwyczaj bazuje na dinozaurach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>